.
Hồ sơ F2A - thanhtruc
Kiểm tra tình trạng hồ sơ:
. Khi nào HS được mở?
. HS đã hoàn tất chưa?
. Có được xếp PV chưa?

1. Gọi phone: (603)334-0700
. Chỉ có thể gọi vào giờ làm việc từ 7:00 AM đến 12:00 PM (Eastern time), từ thư hai đến thứ sáu, trừ ngày lễ.

. Khi gọi bạn sẽ gặp trực tiếp nhân viên NVC do đó không thể gọi hỏi thăm tin tức của HS nếu không phải là người bảo lãnh; người được bảo lãnh hay luật sư của hồ sơ. Do đó VietDitru KHÔNG thể gọi giúp bạn.

2. Dùng Mẫu Thư theo quy định của NVC
. Bấm: Public Inquiry Form để gởi NVC hỏi thăm tin tức.
. Cần hướng dẫn, bấm: Hướng dẫn điền Public Inquiry Form

.

Chào các anh chị VDT
Em có nhận được thư checklist của NVC. Nhờ các anh, chị tư vấn giúp em nên làm gì

October 26, 2016
NVC Case Number: HCM2013829014
Dear THANH THI NGUYEN:

We reviewed the documents you submitted to us. This letter has a list of documents that are missing or that need additional information. Please review the instructions on the attached pages.

The instructions will ask you to either:

 Send the missing or corrected items to the applicant so he or she can take them to the visa interview.

 Send the missing or corrected items to the National Visa Center (NVC) and include a copy of the Case Number Barcode Cover Sheet. Clearly write your case number HCM2013829014 on the upper right-hand corner of every document you send. After you email or mail the requested information, allow us 30 days to review your response. When we complete our review, we will send you information about the next processing step.

If you have any questions about this letter, please contact us at http://travel.state.gov/content/visas/e ... k-nvc.html or call us at (603) 334-0700 between 7:00am and 12 midnight U.S. Eastern Time.

If a period of one year passes without contacting the NVC (by email, telephone, or mail), all submitted fees and documents will expire. If this happens, you will need to resubmit the fees and documents to continue the immigration process.
INSTRUCTIONS FOR: NGUYEN, THANH TRUC THI

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

______F - FINANCIAL
EVIDENCE:______________________________________

We reviewed your I-864, I-864EZ, I-864W or I-864A Affidavit of Support form and supporting financial documents. While we will schedule your case for an interview, either your Affidavit of Support was incomplete, some of your supporting documents were missing, or both. This could affect the Consular Officer's ability to make a decision on your case.

On the attached Affidavit of Support Assessment Letter, we have put an "X" by each item you need to correct. Go to the Department of State's website at http://nvc.state.gov/aos and follow the instructions for the Affidavit of Support form(s).

If your Affidavit of Support form(s) needs correction:

 Fill out a new form(s) online.

 Print, sign and send the original form(s) to the principal applicant so he or she can take them to the

visa interview. Do not send the updated form(s) to the NVC.

If we are missing required supporting documents:

 Send the missing documents to the principal applicant so he or she can take them to the visa interview. Do not send the documents to the NVC.

The NVC will send your case to the processing U.S. Embassy or Consulate General. Please make sure that the documents you take to your interview are in the correct order and stapled together, as stated in the I-864 Important Notice instructions.

For Affidavit of Support (FAQs), go to

http://travel.state.gov/content/visas/e ... tions.html

ASSESSMENT LETTER for Financial Sponsor

______MICHAEL_____________________________

Regarding Your Form I-864 Affidavit of Support and Required Financial Evidence

=====================================================================

========

These instructions refer only to the Form I-864 completed by the financial sponsor named above.

The National Visa Center (NVC) reviewed your Form I-864 Affidavit of Support. This form had one or more sections with missing or incorrect information; was missing required supporting documents; or both. Please review the instructions below. You will need to correct your Form
I-864 and collect missing documents as requested.

Do not send the corrected form and documents to NVC. Instead, give all requested documents to the visa applicant, who should present them to the consular officer during the visa interview. The form the applicant brings to the visa interview must be signed in ink. It cannot be a photocopy.

Failure to submit the requested documents at the time of the visa interview can delay this case. If you need to complete a new Form I-864, you can access the form and instructions online at uscis.gov/i-864. Additional information can be found at nvc.state.gov/aos (English) or
nvc.state.gov/aos/espanol (Spanish).

You do not need to contact NVC at this time. After we schedule the immigrant visa interview,we will send the applicant an appointment letter.

=====================================================================

========

Please make the below corrections to your Form I-864 or gather the requested financial evidence:

[x] You must submit the following financial evidence:

[x] Your ___________2015________________________ W-2 form(s).
Mong anh, chị tư vấn giúp em ah. Em xin chân thành cám ơn

602190 top -

[x] You must submit the following financial evidence:

[x] Your ___________2015________________________ W-2 form(s).
Thư checklist yêu cầu bạn nộp bổ sung W-2 của năm 2015.

You do not need to contact NVC at this time. After we schedule the immigrant visa interview,we will send the applicant an appointment letter.
NVC không yêu cầu bạn bổ túc cho NVC vào thời điểm này, đợi bổ túc tại buổi phỏng vấn (nói NBL gửi W-2 về VN cho bạn). HS bạn đã được NVC cho completed & chờ thư PV.

602199 top -
Em xin cám ơn chitam đã tư vấn giúp ẹm

Em có một vấn đề xin hỏi là người đồng bảo trợ với mẹ em đã nghỉ hưu nên không có W-2. Vậy xin anh, chị tư vấn giúp em xem em phải làm như thế nào?

Chúc cả nhà VDT một ngày tốt lành

602263 top -

Em có một vấn đề xin hỏi là người đồng bảo trợ với mẹ em đã nghỉ hưu nên không có W-2. Vậy xin anh, chị tư vấn giúp em xem em phải làm như thế nào?
Form 1099.

602271 top -

Em cám ơn cochin đã tư vấn!!

602295 top -
Xin chào các anh, chị VDT, em có hai vấn đề nhờ anh, chị tư vấn:

Trong đơn DS-260 có câu hỏi " Have you ever been refused a US visa, beeen refused admission to the US....". Em đã từng phỏng vấn rớt visa du học, vậy thì có tính vô hay là chỉ tính ở bên visa di dân thôi, nhà em trả lời là "no" không biết đúng không ah?

Em đã nhận được thư phỏng vân. Trong thư có nói là mình đăng ký địa chỉ phát visa, vậy anh, chị cho em hỏi mình đăng ký như thế nào ạh?
Em xin cám ơn!!

603048 top -

Trong đơn DS-260 có câu hỏi " Have you ever been refused a US visa, beeen refused admission to the US....". Em đã từng phỏng vấn rớt visa du học, vậy thì có tính vô hay là chỉ tính ở bên visa di dân thôi, nhà em trả lời là "no" không biết đúng không ah?
Trả lời YES.

Em đã nhận được thư phỏng vân. Trong thư có nói là mình đăng ký địa chỉ phát visa, vậy anh, chị cho em hỏi mình đăng ký như thế nào ạh?
Bạn vào thư viện đọc:
2.8.6. Sau phỏng vấn
2.8.7. Hướng dẫn đăng ký địa chỉ giao nhận Visa
2.8.8. Hướng dẫn đóng lệ phí Thẻ Xanh $165 online
2.8.9. Không đến Hoa Kỳ trong thời hạn visa
2.8.10. Những điều quan trọng sau khi nhận visa

603054 top -

Dạ cám ơn cochin đã tư vấn
Cochin cho em hỏi thêm vậy nhà em không biết đã trả lời là "no", vậy có ảnh hưởng gì đến hồ sơ của em không, có bị cho là khai sai sự thật không a? Và nhà em muốn sửa lại thì phải làm thế nào a?
Em xin cám ơn các anh, chị

603064 top -

nhà em không biết đã trả lời là "no", vậy có ảnh hưởng gì đến hồ sơ của em không, có bị cho là khai sai sự thật không a? Và nhà em muốn sửa lại thì phải làm thế nào
Khi đi PV, bạn nên báo trước cho nhân viên sơ vấn về việc bạn "lỡ" khai sai, họ sẽ ghi nhận & sửa lại thông tin trên DS260. (DS260 khi đã submit là không sửa được nữa)

603073 top -
Chào các anh chị diễn đàn VDT
Hồ sơ của diện f2a con độc thân dưới 21t. Vào tháng 1/2017, em có đi phỏng vấn ở LSQ nhưng được thông báo là quá 21t và chuyển sang F2b. Vậy a/c cho e hỏi khi chuyển sang f2b thì e vẫn được giữ ngày ưu tiên cũ phải không ah?
A/c cho e hỏi là e có cần viết thư xin chuyển diện không ah? Tại vì đến bây giờ đã 8 tháng kể từ ngày pv mà em check case vẫn là diện f2a ah?
Mong các a/c vui lòng chỉ dẫn cho hồ sơ của e!!!

607070 top -

Hồ sơ của diện f2a con độc thân dưới 21t. Vào tháng 1/2017, em có đi phỏng vấn ở LSQ nhưng được thông báo là quá 21t và chuyển sang F2b. Vậy a/c cho e hỏi khi chuyển sang f2b thì e vẫn được giữ ngày ưu tiên cũ phải không ah?
Đúng.

A/c cho e hỏi là e có cần viết thư xin chuyển diện không ah?
Không cần.

607079 top -
Xin chào các anh, chị VDT.
Anh, chị cho em hỏi là em có hồ sơ bảo lãnh theo diện F2B, vậy bây giờ làm hồ sơ theo diện hôn thê K1 thì hồ sơ F2B của em có bị hủy hay ảnh hưởng gì không ahh?
Mong anh, chị tư vấn giúp em

608461 top -

Anh, chị cho em hỏi là em có hồ sơ bảo lãnh theo diện F2B, vậy bây giờ làm hồ sơ theo diện hôn thê K1 thì hồ sơ F2B của em có bị hủy hay ảnh hưởng gì không ahh?
Không.

608464 top -

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image